Bejelentkezés: 06-30-9778-321

Cikkek

Védőnők

A Védőnői hivatás

 

 

„A védőnők is angyalok, védik az anyákat,

és az anyaméhben fogant, drága kis babákat.

Minden apró munkájukkal, egészséget védnek,

hivatásukkal őrzik a, jövő nemzedéket.!

Nagyon szép ez a hivatás, azokat szolgálja,

aki felelősen készül, a szép anyaságra.

A védőnők szívből teszik, mindig, mit csinálnak,

szeretettel segítik az anyákat, babákat.

Áldásos szép munkájukért, tiszteljük hát őket,

a jó szívű, nemes lelkű, kedves VÉDŐNŐKET!”

 

Herbák István: A védőnők köszöntése

 

 

Mi is tehát a védőnőség? Egy szóval kifejezhető: küldetés.

A védőnő elnevezés egy olyan gyönyörű magyar szó, amely tömören fejezi ki a szó tartalmát és lényegét, magába foglalva azt is, hogy „A védőnői munka, szolgálat, amit sok-sok szeretettel és kellő szaktudással lehet csak jól végezni.” (Polgár Györgyné, Pápa)

„A ma védőnőjének munkája rendkívül sokoldalú, magas szintű tudást, naprakész felkészültséget kíván, de legfontosabb törekvésünk megegyezik elődeinkkel: a családok segítése, egészségvédelme, a prevenció.” (Csötönyiné Benkő Éva)

Ezt olvasván, eszünkbe juthat Tauffer Vilmos kb.90 évvel ezelőtti írása a védőnőkről:

„Ilyen munkára csak melegszívű, intelligens nő való, ki e veleszületett és belenevelt értékes lelki tulajdonságokhoz még hozzá tanulta mindazt, ami higiénés gyermekápolási és szociális szempontokból tudnia szükséges avégből, hogy az anyáknak és csecsemőiknek támogatója lehessen a család és a nemzet érdekében.”

 

Mi lehet annál szebb, mint egy megfogant élet, és az életet hordozó édesanya kísérése, segítése a szülésig, majd egy nehéz, de gyönyörű időszakban a család életének segítő részévé válni? A baba megszületése után, a védőnő szerepe tovább folytatódik. Olyan empatikus, jól képzett szakemberre, aki a csecsemőgondozásban, szoptatásban, a legtöbb anyában felmerülő sok-sok kérdés megválaszolásában segítséget jelent, nagy szükség van. Főleg manapság, amikor több generáció együttélésével egyre ritkábban találkozhatunk. Régen az asszonyi tudást nemzedékről nemzedékre adták át az idősebbek a fiatalabbaknak. Ma ez már egyre ritkábban valósul meg. Az internet és a média elképesztő információáradatot dönt ránk, és a várandósoknak, vagy az anyukáknak elég nehéz ebből a hatalmas információáradatból kiszűrni az igazán helytálló szakmai ismereteket. Ezért is van szükség ma is szakmailag jól képzett, magabiztos, de nem dogmatikus, nyitott, empatikus, az orvosi – szakmai szempontok mellett az anyai – női szempontokat is megértő és fontosnak tartó, adott esetben ezek védelmében kiálló segítőre. Ez a segítő, hivatalból, ma a VÉDŐNŐ.

 

A védőnő elsődleges feladata a nővédelem, valamint a családtervezéstől az anyaságra való felkészítésen át a várandós, illetve a gyermekágyas anyák gondozása, és a gyermekek fejlődésének nyomon követése. A gondozási munkája során célja az, hogy folyamatos megfigyelésen alapuló tanácsadással és egészségneveléssel megelőzze az egészségkárosodások kialakulását, segítse a gondozottak és közösségeik zavartalan, és harmonikus fejlődését, egészséges életmódjuk alakítását. Munkája közben felfigyel a család életében előforduló krízishelyzetekre, és igyekszik azok megoldásához segítséget és támogatást nyújtani.

 

A védőnői munka egyik legnehezebb részét képezi a sokoldalú kapcsolattartás. Ez a kapcsolattartás kiterjed egyéb társszakmákra, kórházakra, gyermekorvosokra, gyermekjóléti szolgálatokra, polgárőrségre, gyermekjóléti hatóságokra, rendőrségre, bíróságra, önkormányzat humán csoportjára, gyámhatóságra, családsegítőre, nevelési tanácsadóra, drogambulanciára stb.

 

A védőnő napi munkáját képezi az önálló védőnői tanácsadás, a gyermekorvossal tartott tanácsadás egészséges csecsemők részére, várandós tanácsadás, családlátogatás és közösségi egészségnevelések bölcsödében, óvodában, iskolában. Mindez történik a gyermekorvosi rendelő tanácsadói helységében, nevelési – oktatási intézményben és kint a területen, a családnál.

 

A területi védőnő munkája:

 

A családokkal való kapcsolatfelvétel a várandós gondozásba vételével kezdődik. Ez után rendszeresen találkozik a kismama a védőnővel. A találkozások során a védőnő súly, vérnyomás, vizelet és magzati szívhang vizsgálatot végez, tájékozódik a baba fekvéséről, has körfogatot mér, valamint felkészíti a kismamát gyermeke fogadására. Közreműködik a várandós nő egészségi állapotát ellenőrző alapvető vizsgálatok elvégzésében, figyelemmel kíséri a kismama szociális, családi és munkahelyi körülményeit, egészségi és pszichés állapotát, és tájékoztatja az őt megillető jogosultságokról. A védőnő a várandósság 9 hónapja alatt többször is ellátogat a kismama otthonába, és igény szerinti tanácsadással segíti a felkészülésben.

Az újszülöttel való hazatérés után a védőnő 48 órán belül felkeresi a családot, tanácsokkal látja el a szülőket, gondozza a gyermekágyas kismamát, szorgalmazza az anyatejes táplálást, segít annak helyes kivitelezésében és igyekszik mindent megtenni a harmonikus szülő gyerek kapcsolat kialakításáért.

Feladatukhoz tartozik még a gyermekek testi – szellemi fejlődésének nyomon követése, a helyes szokások kialakítása, a szakmai irányelveket követő táplálási tanácsadás, a szakszerű betegápolás, életkorhoz kötött kötelező védőoltások szervezése, a csecsemők és kisgyermekek szűrővizsgálata. Ilyen szűrővizsgálat például a testi fejlettség, súly, hossz, fej körfogat mérése, érzékszervi szűrővizsgálatok, BCG oltás eredményességének ellenőrzése, golyvaszűrés, vérnyomásmérés, és a mozgásszervek vizsgálata (lúdtalp, gerinc elváltozásai).

 

Az iskolavédőnő munkája:

 

Az óvodások, az általános iskolások, és a középfokú intézményekben tanulók megelőző jellegű egészségügyi ellátása. Ez összehangolt team munkában történik, melyben részt vesz a védőnőn kívül az iskolaorvos, gyermekfogász, pszichológus, logopédus és az oktatási intézmény vezetője is. A védőnő feladata az alapszűrések elvégzése, testsúly, testmagasság, mell körfogat, vérnyomásmérés, golyvaszűrés, a mozgásszervek állapota, érzékszervek szűrése, (látásélesség, színlátás, hallásvizsgálat) a szociális fejlődés nyomon követése, személyi higiénia ellenőrzése is. Részt vesz az iskolaorvosi vizsgálatok lebonyolításában, védőoltások szervezésében, számon tartja a krónikus betegeket, figyelemmel kíséri a gyógyászati segédeszközöket használókat. Rész vesz az egészségtan oktatásában, egészséges életmódra nevelésben, szexuális felvilágosítás lebonyolításában, egyéni és csoportos tanácsadást, tanfolyamot tart.

A XV. kerület védőnői hálózatához 21 területi és 9 iskolai védőnő tartozik. Munkájukat 4 területen végzik: a Rákos úti, Zsókavár utcai, a Sződliget utcai és az Őrjárat utcai (volt Ady Endre.úti) rendelőben.

2007 – ben a kerületben 765 volt az élve születések száma, és 490, négy hónapos koráig kizárólag anyatejjel táplált csecsemőt tartottak nyilván. A számok magukért beszélnek!

 

Kívánom, hogy mindenki forduljon bizalommal védőnőjéhez!

 

Felhasznált irodalom:

 

– Védőnő folyóirat, 2005/4. szám, Mi is tehát a védőnőség?

– Védőnő folyóirat, 2001/1. szám, Incze Gabriella (szociológus):

A védőnői munkáról szubjektíven

– Városházi Napló, 2008.03.25. Prohászka Lajosné (Vezető védőnő):

Védőnők a családokért

– Szél – Székely – Szeles: Védőnői Módszertan, HIETE Eü.

Főiskolai Kar, Bp.1994

Leave a Reply

Ez a weboldal az Akismet szolgáltatását használja a spam kiszűrésére. Tudjunk meg többet arról, hogyan dolgozzák fel a hozzászólásunk adatait..